English

Russian
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Karadeniz Araştırmaları Merkezi

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TR Dizin

Orta Asya'da Dış Politika ve Enerji Güvenliği İlişkisi: Kazakistan Örneği
(Relationships Between Foreign Policy and Energy Security in Central Asia: A Case Study of Kazakhstan )

Yazar : Alaeddin Yalçınkaya  Yasir Rashid  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2021
Sayı : 71
Sayfa : 491-514


Özet
Kazakhstan is one of the major energy producers in Central Asia which has been pursuing a multi-vector foreign policy since independence. In this regard, this newly independent state after USSR is hosting various multinational energy companies operating from Russia, China, the US and Europe. The multilateral foreign policy implemented by Nazarbayev has had a significant impact on the country's energy policy over the last three decades. The multi-vector foreign policy and the privatization process, which influenced each other, have had a significant impact on energy security policy of Kazakhstan. Emphasizing good relations with global and regional powers, the country has maintained a relative balance with Russian, Western and Chinese companies. It is seen that Kazakhstan is implementing a defensive realist policy, especially when the great powers of the region are taken into consideration. This balance is visible in the role of companies in exploration projects, as well as in the development of pipelines for oil and gas transmission.

Anahtar Kelimeler
Geopolitics, Energy Security Policy, Central Asia, Republic of Kazakhstan, Defensive Realism.

Abstract
Kazakistan, bağımsızlığından beri çok yönlü dış politika uygulamakta olan Orta Asya'da önde gelen enerji üreticisi ülkelerden biridir. Bu bağlamda SSCB sonrası bu yeni bağımsız devlet, Rusya'dan, Çin'den, ABD'den ve Avrupa'dan birçok çok uluslu enerji şirketlerine ev sahipliği yapmaktadır. Nazarbayev tarafından uygulanmış olan bu çok yönlü dış politikanın otuz yıla yakın bir süredir ülkenin enerji politikası üzerinde önemli bir etkisi olmuştur. Birbirini etkileyen çok yönlü dış politika ve özelleştirme süreci, Kazakistan'ın enerji güvenliği politikası üzerinde belirgin bir etkiye sahip olmuştur. Küresel ve bölgesel aktörler ile iyi ilişkiler kurmayı ve sürdürmeyi vurgulayan Kazakistan yönetimi Rus, batı ve Çin şirketleriyle dengeli bir ilişki fonksiyonunu icra etmiştir. Bu bağlamda özellikle bölgedeki büyük güçlerin ilgilerinin artmasıyla Kazakistan'ın savunmacı realist politika uyguladığı görülmektedir. Bu denge petrol ve gaz boru hatları projelerinde olduğu gibi şirketlerin sondaj ve üretim aşamalarında da görülmektedir.

Keywords
Jeopolitik, Enerji Güvenliği Politikası, Orta Asya, Kazakistan Cumhuriyeti, Savunmacı Realizm

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Karadeniz Araştırmaları "72. Sayı" yayınlandı

    Karadeniz Araştırmaları 72. sayı yayınlandıAdres :Giresun Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü - GİRESUN
Telefon :05446926258 Faks :
Eposta :karadenizarastirmalari@gmail.com