English

Russian
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Karadeniz Araştırmaları Merkezi

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TR Dizin

Uluslararası İlişkilerde Güvenliğin Dönüşümü Çerçevesinde Bilgi Güvenliği ve Siber Savaş
(Information Security and Cyber Warfare in the Context of Transformation of Security in International Relations )

Yazar : Uğur GÜNGÖR  - Oğuzhan Güney  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 55
Sayfa : 131-146


Özet
Bu makalenin amacı güvenliğin dönüşümü çerçevesinde bilgi güvenliği ve siber savaşı incelemektir. Makalenin ilk bölümünde uluslararası ilişkilerde bilgi ve güvenlik ilişkisi çerçevesinde bilginin önemi, bilgi hiyerarşisi ve bilgi güvenliğinin prensipleri ele alınmıştır. Makalenin ikinci bölümünde, savaş olgusunun geçirdiği değişim incelenmiş, bu değişimde bilgi savaşının yeri vurgulanmıştır. Üçüncü bölümde siber güvenlik ve siber savaş konusunda bilgi verilerek, siber savaşın iki önemli örneği olan Estonya ve Gürcistan siber savaşları açıklanmıştır. Makalenin sonucunda Siber savaşların milli güvenliği tehdit edecek boyutlara ulaştığı ve bir milli güvenlik meselesi haline geldiği, bilgi güvenliğinin savaşlarda ağırlık merkezi haline geleceği vurgulanmıştır.

Anahtar Kelimeler
Bilgi Güvenliği, Siber Güvenlik, Siber Savaş, Estonya, Gürcistan

Abstract
The purpose of this article is to analyse information security and cyber war within the context of transformation of security in international relations. The first part of the article examines the importance of knowledge, information hierarchy, and the basic principles of information security. The second part highlights the evolution of warfare and the place of information warfare in its evolution. This paper also investigates cyber security and cyber wars and discusses the cyber wars in Estonia and Georgia. It concludes that cyber wars will high likely threaten the national security, become a national security issue and information security will become a center of gravity in the future wars.

Keywords
Information Security, Cyber Security, Cyber Warfare, Estonia, Georgia

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Karadeniz Araştırmaları "71. Sayı" yayınlandı

    Karadeniz Araştırmaları 71. sayı yayınlandıAdres :Giresun Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü - GİRESUN
Telefon :05446926258 Faks :
Eposta :karadenizarastirmalari@gmail.com